14 Ekim 2021

Burdur İlinde Evlilik Öncesi Eğitim Programı Kapsamında Eğitimler Düzenlendi


Sağlıklı ve güçlü toplumların varlığı öncelikle sağlıklı ailelerin mevcudiyetiyle mümkündür. Sağlıklı aileler de bir kurum olarak ailenin tesis edildiği evlilik sürecinin doğru ve iyi bir şekilde kurulması ve yürütülmesi ile gerçekleşebilir. Evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini tanımaları, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturmaları, birbirleriyle etkili iletişim kurabilmeleri, sorunlarla baş etme becerileri kazanabilmeleri evliliğin huzur içerisinde sürdürülebilmesi ve çocukların sağlıklı bir aile ortamında büyüyebilmelerinde büyük önem taşımaktadır. Burdur İl Müdürlüğü tarafından 2014 yılında başlatılan Evlilik Öncesi Eğitim Programı ile evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin, evlilik hayatına hazırlanmaları amaçlanmıştır. Proje kapsamında “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri, Aile Hukuku, Evlilik ve Sağlık” modülleri oluşturularak evlilik hazırlığında olan çiftlerin evliliğe bilinçli bir başlangıç yapılabilmesi için eğitimler başlamıştır.

Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Burdur Belediyesi ile 2014 yılında imzalanan bir protokol ile başlatılan uygulamada belediyeye nikâh için başvuruda bulunan çiftler Aile Eğitim Programı kapsamındaki evlilikle ilgili olan modüllerden oluşan eğitimlere yönlendirilmektedir.  

Eğitimler Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Aile ve Toplum Hizmetleri Birimi tarafından Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Eğitim Salonu’nda Salı günleri saat 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 arasında gerçekleştirilmektedir. Eğitim talebinde bulunan tüm çiftlere hizmet sunulmakta olup salı günü dışında gelen çiftlerle birebir görüşmeler yapılmaktadır. Eğitime katılan çiftlere katılım belgesi verilmektedir.

2014 yılından 2020 yılına kadar Burdur Belediye Başkanlığı ve Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü arasında ikili protokolle yürütülen eğitim çalışmalarına Burdur Müftülüğünün de dahil olmasıyla birlikte 2020 yılında üçlü protokol imzalanarak Evlilik Öncesi Eğitim çalışmaları aktif olarak yürütülmeye devam etmektedir. Aynı zaman da Gölhisar Sosyal Hizmet Merkezimiz ve Bucak Sosyal Hizmet Merkezimizde de Evlilik Öncesi Eğitimlerimiz uygulanmaktadır. Burdur genelinde 2021 yaz döneminde (Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında) 934 kişiye eğitim verilmiştir.

Eğitime ilgi büyüktür. Eğitime katılan çiftler memnun kalıp arkadaşlarını ve akrabalarını da eğitime katılmaları için yönlendirmektedir. Sadece ilk kez evlenecek olan genç çiftler değil ikinci, üçünü evliliğini yapacak olan orta yaşlı, yaşlı çiftlerimiz de eğitimlerimizden yararlanmaktadır. “Bu eğitimden çok fayda gördük keşke ilk evliliklerimizi yaptığımız zamanlarda da böyle eğitimler olsaydı şimdi ki gençler çok şanslı böyle eğitimler var. Bu eğitimlerin devamlı olmasını diliyoruz.” şeklinde ifadelerde bulunmaktadırlar.